Kræft rammer mange danskere og gør endnu flere til pårørende. Vi kommer alle – på den ene eller anden måde og på et eller andet tidspunkt i livet – i berøring med kræft. I dag får fire ud af ti danskere kræft, inden de fylder 80 år, og mere end 16.000 danskere mister hvert år livet til sygdommen.
For BSB Industry er støtten til Knæk Cancer blevet en fast del af virksomhedens sponsor- og støtteindsats.
"Kræft er en sygdom, som de fleste familier på et tidspunkt stifter bekendtskab med. Derfor er det naturligt for os at støtte en organisation, der hver dag arbejder for færre kræfttilfælde og bedre muligheder for dem, der rammes," siger Morten Krusborg, CEO i BSB Industry.
Et liv uden kræft
Kræft er fortsat den hyppigste dødsårsag i Danmark, men forskning og bedre behandlingsmuligheder betyder, at flere overlever end tidligere. Kræftens Bekæmpelse arbejder hver dag for at forbedre forebyggelse, behandling, forskning og rådgivning.
"I BSB Industry ønsker vi at tage ansvar og bidrage til de fællesskaber og organisationer, der gør en forskel. Derfor er støtten til Knæk Cancer i dag en fast del af BSB Industrys sponsor- og støtteindsats," fortæller Morten Krusborg.